Jak zasílat SMS zprávy v rámci SmartEmailingu?

Chcete své klienty informovat o začátku webináře, připomenou jim školení, případně jim poděkovat za zakoupený produkt formou SMS zprávy? V rámci SmartEmailingu kromě odesílky hromadných emailů můžete také odesílat hromadně SMS zprávy. Ukážeme si, co vše je pro to zapotřebí udělat.

Základní fakta 

Aby vůbec bylo možné odesílat SMS zprávy, je zapotřebí, aby každý kontakt obsahoval správně zadané mobilní číslo s předvolbou. Nezáleží na tom, zda je telefonní číslo uvedeno u kontaktu v poli "Mobilní telefon" nebo "Telefon", důležité je, aby tu nějaké bylo. U CZ čísel nemusíte vyplňovat předvolbu +420, ale u zbylých států je nezbytná, tj. u SK čísel by měl být formát čísla následující: +421908888777, u CZ čísla může být +420777888666 nebo jen 777888666. 

Do aplikace nelze naimportovat telefonní čísla samostatně, podmínkou je e-mail, protože aplikace pracuje primárně s e-mailovou adresou, a telefonní číslo je pouze doplněk pro to, aby bylo možné zasílat také SMS zprávy. Ty se zasílají prostřednictvím SMS brány, takže na ně nelze odpovídat. Mají pouze informační charakter.
Nelze nastavit své vlastní mobilní číslo jako odesílací, ale můžete si nechat nastavit textový tvar odesilatele SMS. Více informací o službě SMS sender ID najdete zde na tomto odkazu. Samotné odesílání zpráv neprovádíme my, ale externí poskytovatel. Jedná se tedy o doplňkovou službu od nás pro vás. SMS zprávy tedy nejsou součástí vašeho tarifu a fakturují se zvlášť.

Ceník:
Česká republika 0.89 Kč bez DPH za SMS
Slovensko 1.37 Kč bez DPH za SMS
Svět 1.99 Kč bez DPH za SMS
Pevná linka 2.49 Kč bez DPH za SMS
Virtuální operátoři 1.99 Kč bez DPH za SMS

Jak mám tedy postupovat?

Řekli jsme si základní informace. Vaše kontakty disponují i mobilním číslem a jak tedy mám začít s odesláním SMS zpráv? Jako první krok je se přihlásit do svého SmartEmailing účtu, kde přímo na nástěnce vidíte přehled o odeslaných SMS zprávách.

Vytvoření a odeslání SMS zprávy ve SmartEmailingu

Nyní se můžete přesunout do svého účtu ve SmartEmailingu, kde budete vytvářet SMS zprávu a následně ji i odesílat. V hlavním postranním menu klikneme na záložku Kampaně > SMS.

Pro vytvoření nové zprávy použijete tlačítko  + Vytvořit novou SMS

Následně si zvolíte název vaší zprávy. Ten slouží hlavně pro vás, abyste následně v historii odeslaných zpráv či v jejich statistikách věděli, o jakou SMS zprávu se jedná. Název je pouze interní, váš příjemce jej neuvidí. Do SMS zpráv můžete vkládat  vlastní pole, a tím pádem také personalizovat SMS zprávy stejným způsobem jako e-mail. Více se můžete dočíst  zde. Pod editorem vidíte počet vepsaných znaků a kolik Vám ještě zbývá.

Další informace k SMS zprávám

Na konec každé SMS zprávy doplníme povinný odkaz o délce 25 znaků k možnosti příjemce se odhlásit z dalších zasílání zpráv z Vaší strany. Proto je dobré počítat při psaní SMS zpráv s automatickým navýšením délky zprávy o dalších 25 znaků.

Po vytvoření SMS zprávy a zvolení možnosti "Uložit a odeslat" se dostanete do nastavení, kde je zapotřebí přiřadit, na který seznam kontaktů se mají zprávy odeslat. Můžete si také zvolit naplánování času odesílky (ihned nebo na konkrétní datum a čas) .

Po nastavení a následném kliknutí na tlačítko " Pokračovat na finální potvrzení", se dostanete na schvalovací stránku. Jedná se o rekapitulační stránku, kde jste informováni, na jaký počet čísel bude zpráva odeslána, jaká bude předpokládaná cena rozesílky, atd. Pokud rozesílku potvrdíte, odeslání SMS zpráv již nic nebrání a spustí se.

Výslednou statistiku vaší odeslané SMS zprávy můžete následně sledovat v sekci Kampaně > Fronta rozesílek kliknutím na tlačítko Statistiky. Ve sloupečku "Typ" (rozesílky) vidíte ikonu telefonu, což značí rozesílku SMS zpráv.

Můžete sledovat následující statistiky:

Přijata doručenka  - víme, že jsme naši SMS zprávu 100% doručili (doručenka).
Doručené - doručenka nám nebyla zaslána, ale SMS zpráva je v pořádku odeslána na uvedené telefonní číslo.
Nedoručitelné - tyto SMS zprávy jsme prokazatelně nedoručili (obvykle z důvodu, že u kontaktu není uvedeno nebo je nevalidní telefonní číslo).

Odeslání SMS pomocí Automatizace

V rámci SmartEmailingu máte možnost výběru, zda odeslat SMS zprávu "klasicky", jak je popsáno výše, nebo pomocí Automatizace. Ta má navíc tu výhodu, že můžete využít pro svou identifikaci službu SMS ID Sender, o které se více zmiňujeme níže a která je dostupná právě pouze v Automatizaci.
Pokud tedy chcete odesílat touto cestou, použijete k tomu uzel Akce "Odeslat SMS", jehož účelem je právě zasílání SMS zpráv. 

Můžete se také inspirovat naším ukázkovým scénářem, u něhož vidíte, jak je nastavení jednoduché.

SMS ID Sender

Nyní si ještě řekneme o službě SMS identita (SMS ID Sender), která je dostupná pouze v Automatizaci a to dokonce v její standardní verzi. Jedná se o unikátní doplňkovou službu, kdy při rozesílce koncový příjemce uvidí i jméno odesílatele.

Klasicky odeslaná SMS je označená kódem nebo obecným pojmenováním Info SMS, které Vašim klientům pravděpodobně nic bližšího nenapoví. Nyní máte možnost nahradit nicneříkající označení SMS zprávy unikátním názvem odesílatele. Použít můžete Vaše jméno, název společnosti, nebo název e-shopu. Maximální délka názvu odesílatele je 11 znaků včetně mezer a v názvu nelze použít diakritiku.

Více informací o této službě, její cenu a objednávku můžete nalézt na tomto odkazu.


Pomohla Vám tato odpověď? Děkujeme! Chcete-li cokoliv dodat, napište nám prosím na podpora@smartemailing.cz. Děkujeme! Zaznamenali jsme potíže s odesláním. Zkuste to prosím znovu. Děkujeme