Jak zvýšit doručitelnost? Nastavením DKIM, SPF a DMARC (Wedos)

Jak nastavit DKIM, SPF záznam a DMARC?

V první řadě si řekneme, proč je to tak důležité? Pokud chcete zvýšit svou doručitelnost a aby vaše e-maily nebyly označovány jako SPAM, tak je to nezbytný krok. První podmínkou je mít e-mailovou adresu se svou doménou, nikoliv free e-mailového poskytovatele typu Gmail, Centrum, Seznam atd., protože u těchto adres to nelze nastavit. Díky tomuto nastavení budou vaše e-mailové zprávy působit důvěryhodněji u poskytovatelů vašich klientů. A asi se ptáte, co to vlastně je DKIM, SPF a nějaký DMARC?

DKIM (DomainKeys Identified Mail) - je technologie digitálního podpisu, který ověřuje pravost e-mailu a společně se SPF zvýšují důvěryhodnost odeslaných e-mailů.

SPF (Sender Policy Framework) - je systém sloužící jako obrana proti SPAMu, kdy princip spočívá v ověřování IP adresy odesílatele. Zároveň můžeme díky SPF záznamu určit, které počítače mohou odesílat poštu z dané domény.

DMARC (Domain Message Authentication Reporting and Conformance) - jeho hlavním významem je určení, co se má dít s e-mailem, který nemá DKIM záznam. Nejčastěji e-mail nedoručí/zahodí.

A jak, vše nastavit v rámci SmartEmailingu?

Vše si můžete nastavit sami ve spolupráci s vašim poskytovatelem domény např. Wedos, Web4you, Active24 atd. Je zapotřebí se přihlásit do administrace u poskytovalete a následně ve vašem účtu ve SmartEmailingu jít do záložky Můj účet > nastavení rozesílky > DKIM podpis SPF. Vše potřebné, kde a jak se má nastavit, na co nezapomenout se dozvíte krok po kroku ve video návodu:

UPOZORNĚNÍ: 

Nově od 8.1.2018 si můžete přidat i 4. DNS záznam tzv. trackovací CNAME, který se u Wedosu nastavuje úplně stejně jako DKIM ve videu. Stačí přidat nový CNAME s hodnotami, které najdete v záložce ve SmartEmailingu. Můj účet > Nastavení rozesílky > DNS záznamy.

A proč je dobré tento 4. DNS záznam si nastavit?

  • budujete a zlepšujete reputaci své odesílací domény
  • získáváte plusové body u antispamu a příjmových poštovních serverů na straně příjemce
  • zvýšite doručitelnost svých e-mailů
  • v rámci testování na Mail-tester.com (více o testu zde) zjistíte, že Vaše odesílací doména je na blacklistu u antispamu a je potřeba ji vyměnit z Vaší strany
  • vaše URL odkazy budou obsahovat při přesměrování jméno vaší domény např. http://email-click.jirkasvoboda.eu/public/open/nlink/?... místo stávajícího našeho http://app.sespqs.cz/public/open/nlink?...